Jubilee History of the Corporation of Huddersfield (1918) - Chapter VI

This transcription has been made available in partnership with the Huddersfield Local History Society to mark the 150th anniversary of the Incorporation of Huddersfield as a Municipal Borough. For details of events and research resources relating to Huddersfield 150, please see the society's web site.

Publicdomain.large.png
PUBLIC DOMAIN DEDICATION
The following is made available free of any copyright restrictions (more info).
The following is a transcription of a historic book and may contain occasional small errors.

Table of Contents for Jubilee History of the Corporation of Huddersfield: 1868 to 1918 (1918) by Owen Balmforth:


CHAPTER VI.

The common problem, yours, mine, everyone's,
Is — not to fancy what were fair in life,
Provided it could be-but finding first,
What may be, then how to make it fair
Up to our means.
Browning.

The lists given in this Chapter contain the names of those who have assisted in building up the present municipal government of Huddersfield from small beginnings to its present gigantic dimensions as portrayed in the preceding pages. It would be difficult and somewhat invidious to specially mention any individual names, but it may be pointed out that the earlier group of men laid well and truly the foundations of the superstructure; those of the middle period began many important additions, such as Tramways, Electricity, Schools, Parks, &c.; while those of the later period brought all the undertakings to their present successful condition. It will be admitted that all have worked with zeal and energy to promote the civic welfare of the ratepayers. If some individuals loom larger in the public eye than others, it should not be forgotten that the largest part of the work does not consist in public speech-making, but is done in the privacy of the Committee-room.

It would be an unjust act of omission if no acknowledgment were made here of the very valuable assistance in the work of the Council rendered by the Co-opted Members. From the time of the first formation of certain important Committees, such, for instance, as the Technical College Governors, the Education Committee, and Public and Art Gallery Committee, a large proportion of non-members of the Council have been chosen to serve upon them. In this manner many leading citizens, both men and women, have ungrudgingly devoted a large amount of time in performing most useful public work. Some of these members have actually served as Chairmen or Vice-Chairmen of their respective Committees.

During recent years a number: of New Committees have been constituted, and in accordance with Government regulations, they also contain a large number of non-members of the Council. These Committees include the following :— Old Age Pensions, National Health Insurance, War Pensions, Food Control, and others.

As these are Statutory Committees, and their business does not come under review by the Borough Council, the names of these Co-optative Members are not given.

LIST OF MAYORS.
Charles Henry Jones, Esq., J.P. 1868
Charles Henry Jones, Esq., J.P. 1868-9
Charles Henry Jones, Esq., J.P. 1869-70
Charles Henry Jones, Esq., J.P. 1870-1
Wright Mellor, Esq., J.P., D.L. 1871-2
Wright Mellor, Esq., J.P., D.L. 1872-3
Henry Brooke, Esq., J.P. 1873-4
David Sykes, Esq., J.P. 1874-5
John Fligg Brigg, Esq., J.P. 1875-6
Joseph Woodhead, Esq., J.P. 1876-7
Joseph Woodhead, Esq., J.P. 1877-8
Alfred Walker, Esq., J.P. 1878-9
Alfred Walker, Esq., J.P. 1879-80
Thomas Denham, Esq., J.P. 1880-1
John Fligg Brigg, Esq., J.P. 1881-2
John Fligg Brigg, Esq., J.P. 1882-3
Wright Mellor, Esq., J.P., D.L. 1883-4
John Varley, Esq., J.P. 1884-5
John Varley, Esq., J.P. 1885-6
Wright Mellor, Esq., J.P., D.L. 1886-7
Joseph Brooke, Esq., J.P. 1887-8
Joseph Brooke, Esq., J.P. 1888-9
Godfrey Sykes, Esq., J.P. 1889-90
Godfrey Sykes, Esq., J.P. 1890-1
Reuben Hirst, Esq., J.P. 1891-2
Reuben Hirst, Esq., J.P. 1892-3
John Joshua Brook, Esq., J.P. 1893-4
John Joshua Brook, Esq., J.P. 1894-5
John Lee Walker, Esq., J.P. 1895-6
John Lee Walker, Esq., J.P. 1896-7
William Henry Jessop, Esq., J.P. 1897-8
William Henry Jessop, Esq., J.P. 1898-9
George William Hellawell, Esq., J.P. 1899-1900
Robert Mac Shaw, Esq., J.P. 1900-1
Ernest Woodhead, Esq., M.A., J.P. 1901-2
Frederick Calvert, Esq. 1902-3
Richard Henry Inman, Esq., J.P. 1903-4
Benjamin Broadbent, Esq., M.A., J.P. 1904-5
Benjamin Broadbent, Esq., M.A., J.P. 1905-6
Owen Balmforth, Esq., J.P. 1906-7
Owen Balmforth, Esq., J.P. 1907-8
John Holroyd, Esq., J.P. 1908-9
John Holroyd, Esq., J.P. 1909-10
George Thomson, Esq., J.P. 1910-11
George Thomson, Esq., J.P. 1911-12
Joseph Blamires, Esq., J.P. 1912-13
Joseph Blamires, Esq., J.P. 1913-14
Joseph Blamires, Esq., J.P. 1914-15
Joseph Blamires, Esq., J.P. 1915-16
William Henry Jessop, Esq., J.P. 1916-17
William Henry Jessop, Esq., J.P. 1917-18
MEMBERS OF THE FIRST COUNCIL OF THE BOROUGH.

Held 7th September 1868.

ALDERMEN.

Wright Mellor
Henry Brooke
Alfred Crowther
Thomas William Clough
James Crosland
David Binns
Charles Henry Jones
George Scholes
David Sykes
Nathaniel Berry
John Crawshaw
John Day
John Priestley
Thomas Denham

COUNCILLORS.
Those marked * were elected Aldermen at the first meeting, viz., 7th Sept., 1868.

WEST WARD.
William Lidster
Charles Henry Jones *
David Sykes
Charles Hirst
Joseph Woodhead
James Jordan
NORTH WARD.
Wright Mellor *
Robert Skilbeck
Henry Hirst, Junior
Edward Clayton
James Hadfield
John Fawcett
CENTRAL WARD.
Thomas William Clough *
John Hellawell
Joseph Hirst
EAST WARD.
Robert Appleton
Read Holliday
Joseph Benson
SOUTH WARD.
John Eccles
John Priestley *
William White
MARSH WARD.
James Crosland *
Daniel Calverley
Alan Brook Haigh
FARTOWN WARD.
George Scholes *
Henry Lister
Joseph Stork
DALTON, BRADLEY & DEIGHTON WARD.
Henry Brooke *
James Scholes
Joseph Starkey
MOLDGREEN WARD.
John Day *
Isaac Robson
Joseph Byram
LOCKWOOD WARD.
Alfred Crowther *
Charles Crosland
William Dale
ALMONDBURY & NEWSOME WARD.
John Varley
George Arlom
Roger Houghton
LINDLEY-CUM-QUARMBY WARD.
Alfred Walker
Edward John Wood Waterhouse
Benjamin Hall Hattersley
MEMBERS OF THE PRESENT COUNCIL.

ALDERMEN.

Joseph Berry, “The Elms,” Vernon Avenue, Architect & Surveyor.
William Jepson, 66, Bentley Street, Lockwood, Boot & Shoe Maker.
William Henry Jessop, J.P. (Mayor), Springfield, Moldgreen, Contractor.
Henry Pullon, M.B., C.M., The Crescent, Paddock, Physician & Surgeon.
James Schofield, 107, Church Street, Paddock, Printer.
Carmi Smith, J.P., 117, Victoria Road, Lockwood, Butter Merchant.
Fred Lawton, 71, Perseverance Street, Primrose Hill, Yarn Spinner.
Ernest Alexander Beaumont, 28, Queen Street, Chartered Accountant.
Joseph Blamires, J.P. (Deputy Mayor), Bradley Lodge, Manufacturer.
Brook Calverley, Quaker Row, Luck Lane, Marsh, Gentleman.
Richard Henry Inman, J.P., Colne Villa, King's Mill Lane, Mineral Water Manufacturer.
Fred Marsland, Northfield, Thornhill Road, Brewer.
William Wheatley, J.P., 24, Portland Street, Newsagent.
Ernest Woodhead, M.A., J.P., Grasmere Road, Gledholt, Journalist.
James Albert Woolven, 21, West Parade, Wine and Spirit Merchant.

COUNCILLORS.

No. 1. — LONGWOOD WARD. No. of Burgesses 1481.
Sam Brearley, 67, Thornhill Road, Longwood, Boot and Shoe Maker.
John Wood Pilling, 923, New Hey Road, Longwood, Farmer.
Stephen Stephens, 90, Longwood Road, Longwood, Druggist and Chemist.
No. 2. — LINDLEY WARD. No. of Burgesses 1607.
Thomas Wm. Barnes, 2, Thomas Street, Lindley, Painter and Decorator.
Richard Henry Robinson, 87, Cleveland Road, Master Plasterer.
Ben Bottomley, 44, Holly Bank Road, Builder and Contractor.
No. 3. — BIRKBY WARD. No. of Burgesses 1769.
Thomas Woffenden, 4, King Cliffe Road, Birkby, Printer.
Arthur Sykes, 33, Birkby Crescent, Architect.
Alfred Willis, “Caerleon,” Oakfield Road, Birkby, Wholesale Clothier.
No. 4. — FARTOWN WARD. No. of Burgesses 1431.
Arthur Stocks, 25, Fartown Green Road, Butter Merchant.
George Thomson, J.P., Oakleigh, Regent Road, Worsted Manufacturer.
Thomas Canby, 10, Richmond Avenue, Fartown, Cloth Finisher.
No. 5. — DALTON, BRADLEY AND DEIGHTON WARD. No. of Burgesses 1238.
Rowland Mitchell, “The Grange,” Newlands Road, Kirkheaton, Manufacturer.
Law Taylor, 26, Clifton Terrace, Deighton, Postal Inspector.
Thomas Topping, J. P., 121, Cowcliffe Hill, Engine Driver.
No. 6. — MARSH WARD. No. of Burgesses 1627.
Louis Demetriadi, M.D., D.P.H., Elm Crest, Queen’s Road, Edgerton, Doctor of Medicine.
Hedley Peckett, Braeside, Blacker Road, Edgerton, Woollen Manufacturer.
Emmanuel Hoyle, Heaton Road, Gledholt, Woollen Manufacturer.
No. 7. — PADDOCK WARD. No. of Burgesses 1530.
Sam Hollingworth, Gowan Lea, Mount Joy Road, Gentleman.
William Singleton, 157, Luck Lane, Paddock, Joiner.
Thomas Shires, “Glenroyd,” 67, Gledholt Bank, Yarn Spinner and Woollen Manufacturer.
No. 8. — WEST CENTRAL WARD. No. of Burgesses 1292.
James Edward Jagger, 9, Fitzwilliam Street West, Grocer.
Edward Harold Brown, Swiss Cottage, Crosland Moor, Printer and Stationer.
Charles Buckley, 67, New North Road, Brush Manufacturer.
No. 9. — NORTH CENTRAL WARD. No. of Burgesses 1379.
John Hubert Platts, 268, Halifax Old Road, Gentleman.
Josephus Schofield Gibson, Woodland View, Leeds Road, Wholesale Tripe Dresser.
Henry Kilburn, 159, Bradford Road, Fish and Game Dealer.
No. 10. — SOUTH CENTRAL WARD. No. of Burgesses 1353.
Albert Victor Day, Braeside, Dalton, Gentleman.
George Hellowell, Glenfield, 64, Gledholt Road, Auctioneer & Valuer.
John Edward Wood, 16, South Parade, Fish, Game and Poultry Dealer.
No. 11. — MOLDGREEN WARD. No. of Burgesses 2067.
Arthur Halstead, 23, Lister Street, Moldgreen, Gentleman.
John Herbert Robson, 48, Birkhouse Lane, Moldgreen, Dyer.
Albert Quarmby, Pond House, Moldgreen, Gentleman.
No. 12. — ALMONDBURY WARD. No. of Burgesses 1719.
Joseph Kaye, Mayfield, Ashenhurst, Woollen Manufacturer.
Arthur Samuel Moulton, 2, Kidroyd, Somerset Road, Printer.
George Ernest Beaumont, 18, Wormald Street, Almondbury, Traveller.
No. 13. — NEWSOME WARD. No. of Burgesses 1727.
George Alfred Boothroyd, 52, Taylor Hill Road, Lockwood, Textile Worker.
W. Dawson, Dudmanstone, Berry Brow, Stock Broker.
Ernest Herbert Sellers, Glebe Royde, Blacker Road, Yarn Spinner.
No. 14. — CROSLAND MOOR WARD. No. of Burgesses 1888.
John Sykes, 5, Crosland Street, Crosland Moor, Commercial Traveller.
William Robertson, 11, Westbourne Road, Marsh, Physician and Surgeon.
Joe Shaw, “Lee Mount,” 60, Blackmoorfoot Road, Crosland Moor, Quarry Owner.
No. 15. — LOCKWOOD WARD. No. of Burgesses 1722.
John Beaumont Wood, 1, Meltham Road, Lockwood, Chemist and Optician.
Walker Thomas Priest, 174, Woodside Road, Crosland Moor, Yarn Spinner.
Sam L. Quarmby, 6, Meltham Road, Lockwood, Furniture Dealer.
MEMBERS OF THE COUNCIL, PAST AND PRESENT.
ALDERMEN.
Name Entered Retired Died
Wright Mellor, J.P., D.L. 1868 1892 May 17, 1893
Henry Brooke, J.P. 1868 Oct., 1883 Nov., 1883
Alfred Crowther, J.P. 1868 1874 April, 1881
Thomas Wm. Clough 1868 Oct., 1872 Dec., 1872
James Crosland, J.P. 1868 Jan., 1874
James Crosland, J.P. 1879 20 Jan., 1897 April 18, 1913
David Binns 1868 1874 1874
Charles Henry Jones, J.P. 1868 1872 Aug. 28, 1884
George Scholes 1868 Oct., 1872 Dec., 1872
David Sykes, J.P. 1868 1879 Nov. 8, 1889
Nathaniel Berry 1868 1871 Nov. 5, 1890
John Crawshaw, J.P. 1868 1875 July 4, 1875
John Day, J.P. 1868 1871 Aug. 16, 1882
John Priestley 1868 1871 May 1, 1891
Thomas Denham, J.P. 1868 1883 Oct. 28, 1892
Joseph Woodhead, J.P. 1871 April, 1887 May 21, 1913
John Yarley, J.P. 1871 Aug. 30, 1890
Joseph Byram 1871 Oct. 18, 1884
James Jordan 21-9-1872 1886
James Jordan 19-10-1898 Oct. 17, 1899
John Fligg Brigg, J.P. 21-9-1872 Sep. 22, 1899
Henry Lister 1872 1873 Sep. 14, 1898
Joseph Barrowclough 1873 1883 Feb. 4, 1900
Henry Hirst 1874 1883 Dec. 6, L896
Reuben Hirst, J.P. 1874 1887
Reuben Hirst, J.P. 1887 1277 May 9, 1910
Alfred Walker, J.P. 1874 1886
Alfred Walker, J.P. 21-3-1900 3181 Dec. 8, 1909
William Henry Aston, J.P. 1875 July 4, 1877
John Eccles 18-7-1877 1885 1885
Charles Glendinning J.P. 1883 Sep. 4, 1898
Law Hopkinson 1883 1892 Mar. 10, 1903
Joseph Hirst (M.G.) 1883 1887 Mar. 16, 1907
B. Schofield, J.P. (Edgerton) 1884 1888 Nov. 30, 1906
George Brook 1884 1895 Feb. 5, 1901
Godfrey Sykes, J.P. 1885 1895 Feb. 13, 1896
Joseph Brooke, J.P. 1886 21-1-1900
Enoch Heppenstall 1886 Dec., 1893[1] Oct. 6, 1911
Benjamin Hanson 1887 Feb. 6, 1894
Armitage Haigh 1887 1901 April 4, 1906
Henry George Duggan 1888 Dec. 2, 1891
John Joshua Brook, J.P. 1890 Dec. 20, 1896
John Taylor, J.P. 1890 1895 Mar. 29, 1906
William Schofield 1891 July 27, 1892
Ben Stocks 1892 1901 Feb. 27, 1911
William Hy. Jessop, J.P. 1892
John Lee Walker, J.P. 1892 10-1-1901 23-1-1905
Geo. W. Hellawell, J.P. 17-1-1894 15-8-1910
John Wm. Denham 21-2-1894 16-10-1899
Frederick Calvert 1895 Feb. 4, 1904
Sam Kendall 1895 1907 Feb. 15, 1909
Robert Mac Shaw, J.P. 1895 30-1-1905 April 21,1909
Richard Hy. Inman, J.P. 20-1-1897
Edward B. Woodhead 17-2-1897 June 2, 1911
Jimmy Firth 18-10-1899 April 5, 1906
Ernest Woodhead, M.A., J.P. 24-10-1899
John Sugden, J.P. 24-10-1899 1904[2] July 23, 1916
David Hoyle Whitehead 20-2-1901 1904 July 9, 1909
John Arthur Brooke, M.A., J.P. 1901 1907
James Edward Willans, J.P. 1901 6-11-1908
William Jepson 15-7-1903
Allen Gee, J.P. 19-2-1904 10-11-1913
Thomas Henry Moore, J.P. 1904 27-7-1906
Owen Bamlforth, J.P. 1904 5-5-1909
Benjamin Broadbent, M.A., J.P. 15-3-1905 10-11-1913
John Holroyd, J.P. 25-4-1906 Nov. 11, 1911
Henry Pullon, M.B., C.M. 17-10-1906
Andrew Chatterton 1907 17-1-1912
James Henry Aston 1907 13-4-1916
Chas. Fredk. Sykes 30-10-1908 16-10-1912 3-2-1915
Edmund Swallow 26-11-1908 10-11-1913
Carmi Smith 16-6-1909
Elliott Hallos 1910 15-5-1912 4-1-1914
Ernest Shaw 21-6-1911 10-11-1913
James Taylor 4-12-1911 6-5-1917
Albert Whitworth 21-2-1912 10-11-1913
James Schofield 19-6-1912
Joseph Berry 9-11-1912
Ernest Alexander Beaumont 1913
Joseph Blamires, J.P. 1913
Thomas Cartwright 1913 Mar. 19, 1914
William Wheatley, J.P. 1913
James Albert Woolven 1913
Fred Marsland 1-4-1914
Brook Calverley 17-5-1916
Fred Lawton 18-7-1917
COUNCILLORS.

Those marked * were elected Aldermen.

Name Entered Retired Died
William Lidster 1868 1873 May 6, 1883
Charles Hirst, J.P. 1868 1869 May 17, 1884
Joseph Woodhead, J.P. 1868 1871* May 21, 1913
James Jordan, Senr. 1868 1872*
James Jordan, Senr. 1889 1898* Oct. 17, 1899
Robert Skilbeck, J.P. 1868 1873 Jan. 13, 1894
Henry Hirst 1868 1869
Henry Hirst 1869 1874* Dec. 6, 1896
Edward Clayton 1868 1869 Nov. 30, 1889
James Hadfield 1868 1868 1869
John Fawcett 1868 Nov. 22, 1872
Joseph Hirst (C) 1868 1870
Joseph Hirst (C) 1871 May 1, 1881
John Hellawell 1868 1871 Oct. 22, 1881
Robert Appleton 1868 1870 Jan., 1885
Read Holliday 1868 1869 Mar. 3, 1888
Joseph Benson 1868 1871 1883
John Eccles 1868 1877* 1884
William White 1868 1874 Aug. 23, 1907
Daniel Calverley 1868 1875 May 1, 1878
Alan Brook Haigh 1868 1874 May 20, 1877
Henry Lister 1868 1873
Henry Lister 1887 1890 Sep. 14, 1898
Joseph Stork 1868 1871 Feb. 18, 1892
James Scholes 1868 1869
James Scholes 1873 1888 Nov. 13, 1896
Joseph Byram 1868 1871* Oct. 18, 1884
James Starkey 1868 Jan., 1873
Isaac Robson 1868 1870
Isaac Robson 1872 1875 May 25, 1885
Charles Crosland 1868 1868 June 22, 1870
William Dale 1868 1869 Aug., 13, 1881
John Varley, J.P. 1868 1871* Aug. 30, 1890
George Arlom 1868 1875 May 11, 1884
Roger Houghton 1868 1874 Jan. 18, 1881
Alfred Walker, J.P. 1868 1874* Dec. 8, 1909
Edw. J. W. Waterhouse, J.P. 1868 1872 Nov. 26, 1880
Benjamin H. Hattersley 1868 1871 1874
John F. Brigg, J.P. 1868 1872* Sep. 22, 1899
William Henry Aston, J.P. 1868 1875* July 4, 1877
Oates Bairstow 1868 1870 Feb. 27, 1889
Benjamin Thornton 1868 1872 May 10, 1876
William Marriott, J.P. 1868 1873
William Marriott, J.P. 1874 1880 Oct. 6, 1897
Ginnethon Dyson 1868 1870 July 20, 1878
Joseph Barrowclough 1868 1873* Feb. 4, 1900
Law Hopkinson 1868 1883* Mar. 10, 1903
Enoch Sykes 1868 1870 July 19, 1886
John Shaw (Lockwood) 1868 1873 1874
Reuben Hirst, J.P. 1868 1874* May 9, 1910
Richard Porritt 1868 1871
Richard Porritt 1873 1884 Sep. 16, 1886
James Christie 1869 1878 July 1, 1887
John Turner 1869 1872
John Turner 1872 1874 May 2, 1879
John Kirk 1869 1872 Mar. 11, 1886
Joseph Wild 1869 1872 May 19, 1891
Sir Joseph Crosland, Kt., J.P. 1869 1872 Aug. 27, 1904
Benjamin Dickinson 1870 1873
Benjamin Dickinson 1881 1884 Jan. 25, 1896
Daniel Eastwood 1870 1876 Feb. 17, 1884
John Eastwood 1870 1873
John Eastwood 1874 1877 Jan. 12, 1891
Benjamin Hanson 1870 1884
Benjamin Hanson 1884 1887* Feb. 6, 1894
John Whitfield 1870 1876 Nov. 16, 1908
Walter Haigh 1870 1872 Sep. 13, 1903
Charles Wm. Keighley, J.P. 1871 1874
John A. Hopkinson 1871 1877
John A. Hopkinson 1878 1880
John A. Hopkinson 1884 1887
John A. Hopkinson 1893 Oct. 6, 1895
Joel Denham 1871 1874 May 9, 1883
Henry Crosland 1871 1874 Oct. 22, 1877
Anthony Knowles Kaye 1871 Nov., 1878
Joseph Yickerman, J.P. 1871 1883 July 7, 1893
John Crosland 1871 1874 June 6, 1911
Henry Pogson 1872 1874 Nov. 29, 1883
John Glaisyer 1872 1873
John Glaisyer 1875 1879 Feb. 14, 1897
Henry Barker 1872 1875
Samuel Binns 1872 Mar., 1873
William Cocking 1872 Oct., 1874
William Marsden 1872 1875 Sep. 20, 1890
James Ken worthy 1872 1875 Aug. 5, 1913
Titus Calverley 1872 July 3, 1876
John Tetley 1872 1875 - Jan. 10, 1888
Peter Conacher 1873 1882 April 10, 1894
James Stott 1873 1876 Mar. 14, 1891
Joshua Whitworth 1873 1876 Feb. 28, 1906
Benjamin Beaumont 1873 1876 Mar. 6, 1899
Tom North Swift 1873 1876 Jan. 3, 1883
John Priestley 1873 1875 May 1, 1891
Charles Glendinning, J.P. 1873 1883* Sept. 4, 1898
Charles Kaye 1873 1879 Jan. 10, 1900
William Radcliffe 1874 1878
William Radcliffe 1884 1893 Jan. 18, 1907
Robert Whiteley 1874 1877 Feb. 5, 1885
Henry George Duggan 1874 1877
Henry George Duggan 1883 1888* Dec. 2, 1891
Allen Jackson 1874 1880 Jan. 2, 1907
Byram Littlewood 1874 1882 Aug. 31, 1893
George Henry Hanson 1874 1886 Dec. 25, 1905
Thomas Midgley 1874 1880 Mar. 11, 1884
John Haigh 1874 1883 Mar. 21, 1895
John Lunn 1874 1878 Mar. 21, 1891
John Broughton 1874 1886 Nov. 14, 1886
Benjamin Hall 1874 1876 June 25, 1888
Abraham Horsfall 1875 1876 June 9, 1878
Jonas Craven 1875 1875 Mar. 22, 1892
William Atkinson 1875 1878
William Haigh Dyson 1875 1878 Dec. 16, 1887
William M. Jackson 1875 1887 Dec. 29, 1913
William Murphy 1875 1884 Feb. 9, 1895
Joseph Hirst (M.G.) 1875 1883* Mar. 16, 1907
William Hirst 1875 1884
William Hirst 1898 1901 Oct. 31, 1909
Nathaniel Berry 1875 1878
Nathaniel Berry 1881 1883 Nov. 5, 1890
Joseph Brooke, J.P. 17-7-1876 1886*
George Brook 1876 1884* Feb. 5, 1901
Benjamin Halstead 1876 1882 June 28, 1896
Enoch Heppenstall 1876 1886*
Enoch Heppenstall 1903 Oct. 6, 1911
Hiram Burley 1876 1879
Hiram Burley 1880 1889 Dec. 8, 1891
Armitage Haigh 1876 1887* April 4, 1906
John W ilson 1876 1888 June 5, 1891
George Gelder 1876 1879 April 17, 1899
Edward Ellis 1876 1882 Aug. 3, 1904
B. Schofield, J.P. (Edgerton) 1877 1884* Nov. 30, 1906
Richard Riley 1877 1880
Richard Riley 1883 1886
Richard Riley 22-8-1898 1901 Nov. 1, 1917
James Sheard Kirk 1877 1880 Mar. 15, 1911
Abraham Spivey 1877 1880 Aug. 6, 1903
Edward Greenwood 1877 1880 Jan. 28, 1887
B. Schofield (Mountjoy Rd.) 1878 1884 April 21, 1891
Thomas Drake 1878 1881 Oct. 27, 1913
Thomas Chrispin 1878 1890
Thomas Chrispin 1892 1892 Nov. 15, 1901
Edwin Gledhill 1878 * 1881 April 17, 1890
Joshua Littlewood 1878 1881 July 8, 1902
Godfrey Sykes, J.P. 1878 1885* Feb. 13, 1896
Edward B. Woodhead 1879 1887
Edward B. Woodhead 30-8-1892 17-2-1897* June 2, 1911
William Fillans 1879 1882 Jan. 14, 1902
Charles Vickerman 1879 1882 Jan. 26, 1895
John Sugden, J.P. 1879 1888
John Sugden, J.P. 23-10-1895 24-10-1899*
John Sugden, J.P. 29-10-1907 1908 Julv 23, 1916
Benjamin Oxley 1880 1883 Jan. 18, 1916
John Wimpenny 1880 1883
Anthony Huddleston 1880 1883 April 2, 1901
William Schofield 1880 1891* July 27, 1892
Henry Horsfall 1880 1886
Thos. Godfrey Woodhead 1880 1883
Daniel Fredk. Ed. Sykes 1880 1883
Joseph Clark 1881 April 4, 1897
George Walker 1881 June 28, 1884
Edmund Henry Walker 1882 Oct. 5, 1892
John Cowgill 1882 1888 April 26, 1906
Ephraim Mellor 1882 1885
Ephraim Mellor 1886 1904
William Hy, Jessop, J.P. 1882 1892*
George William Hellawell, J.P. 7-11-1882 17-1-1894*
Benjamin Wade 1882 1885 Oct. 21, 1890
Fred Carter 1883 1885 Nov. 1, 1889
John Hirst 1883 1884
John Hirst 1891 1897 Dec. 27, 1898
Thomas Littlewood 1883 1891 1895
Abraham Hellawell 1883 , 1886 Dec. 27, 1907
Ernest Alexander Beaumont 1883 1913*
Joseph H. Batley 1883 1890 June 2, 1912
Joseph Smith 1883 1889
Joseph Smith 9-12-1901 Feb. 1, 1906
John Lee Walker, J.P. 1883 1892* Jan. 23, 1905
Frederick Calvert 1883 1895* Feb. 4, 1904
R. H. Inman, J.P. 1884 1884
R. H. Inman, J.P. 1886 20-1-1897*
R. Welsh 1884 1891 Oct. 3, 1907
John, Joshua Brook, J.P. 1884 1890* Dec. 20, 1896
William Day 1884 1890 Mar. 26, 1914
Joseph Goodwin 1884 1893 Mar. 3, 1897
Sam Kendall 1884 1895* Feb. 15, 1909
Robert Newton 1884 May, 1886
Joseph Brierly 1884 1891 Oct. 27, 1893
Ben Stocks 1885 1892* Feb. 27, 1911
John Scholes 1885 1891 May 17, 1901
John Moorhouse 1885 1903 Feb. 6, 1905
Joseph Rayner 1885 1889 Sep. 26, 1900
Benjamin Broadbent, M.A., J.P. April, 1886 15-3-1905*
John B. Matthewman 1886 1887 June 8, 1904
George Moxon 1886 1889
George Moxon 1894 1897 Feb. 10, 1904
Henry Holland 1886 1889
Henry Holland 1891 Dec. 26, 1894
Peter MacGregor, J.P. 1886 1890
Peter MacGregor, J.P. 1890 1892 Nov. 15, 1917
John Shaw (Fitzwilliam St.) 1886 1888 Jan. 21, 1907
John Wm. Denham 19-5-1887 21-2-1894*
George Garton 1887 1893
John Culley 1887 1890 May 3, 1905
Thomas Bland, J.P. 1887 1896 May 1, 1908
John H. Stuttard 1888 1888 Nov. 25, 1907
John Addy 1888 1891
John Addy 1893 19-5-1899 June 21, 1910
John Taylor (Bradford Rd.) 1888 1891
William Dyson 1888 June 20, 1901
Joshua Drake 1888 1890 Jan. 1, 1897
William Jepson 1888 July 15, 1903
John Allen Sykes 1888 1890
James Isaac Brierley 1889 20-12-1893 Nov. 11, 1907
George Hesketh 1889 1892
George Hesketh 1893 1899
George Hesketh 1903 1912 Dec. 27, 1912
John Sutcliffe 1889 1892 Feb. 12, 1912
Henry Pullon, M.B., C.M. 1889 1901
Henry Pullon, M.B., C.M. 1904 17-10-1903*
David Whitford Orr 1889 1892
John Lee 1890 1895 July 20, 1898
George Mellor 1890 1894 Aug. 22, 1899
Henry Blamires 1890 1893 Sep. 16, 1910
Jimmy Firth 1890 18-10-1899* April 5, 1906
Tom Brook 1890 1893
Tom Brook 1903 1906
J. H. Aston 1890 1902
J. H. Aston 1903 1907* April 13, 1916
Ephraim Poole 1890 July 9, 1893
Robert Mac Shaw, J.P. 1890 1895* April 21, 1909
Benjamin Hirst 1890 1892 June 11, 1915
Alfred Ainley 1890 1891
Alfred Ainley 1897 1906 Feb. 15, 1912
Joseph Crosland (Lidget St.) 1890 1897
Joseph Crosland (Lidget St.) 26/02/1906 1906 Aug. 24, 1916
Abraham Graham 1891 Nov. 9, 1893 June, 1899
Elliott Graham 1891 1894 June 5, 1912
Frederick Crosland 1891 Mar. 26, 1897
George Robert Munroe 1891 1894
John Brearley 1891 1897 Sept. 1, 1902
J. H. Sterry 1892 1900
Joe Marshall 1892 June 14, 1900
James Redfearn 1892 June 11, 1893
J. A. Woolven 1892 1913*
Furness Longbottom 1892 1904 Sept. 7, 1911
Allen Gee, J.P. 1892 19-2-1904*
Oliver Oxley 1892 1904
J. Walter Sykes 21-10-1892 1894
David H. Whitehead 26-10-1892 20-2-1901* July 9, 1909
Charles Moon 28-6-1893 1898 July 21, 1912
Henry Roebuck 1893 1899 Nov. 29, 1912
James Briggs 1893 Aug. 1, 1896
John Holroyd, J.P. 1893 25-4-1906* Nov. 11, 1911
Alfred Jubb Dec. 22, 1893 1894
Thomas Mellor (Fartown) Jan. 4, 1894 1898
Alexander Wallace 6-2-1894 11-1-1901 18/02/1901
Ernest Woodhead, M.A., J.P. Mar. 9, 1894 24-10-1899*
Frederick Arthur Barras 1894 1903
Fred Marsland 1894 1900
Fred Marsland 7-9-1910 1-4-1914*
J. Lewis Sykes 1894 1897
F. H. Johnson 21-4-1894 1897
Benjamin Shaw 12-1-1895 1897
Benjamin Shaw 1900 Mar. 13, 1901
George Spivey 1895 1901
George Spivey 1904 April 18, 1906
James Shires 25-11-1895 15-5-1901 16-6-1901
Edward Cooper Armytage 25-11-1895 12-11-1901 8-6-1902
Joshua Oldfield 27-11-1895 1896
H.A. Whittell 22-8-1896 1905
Thomas Cartwright 1896 1905
Thomas Cartwright 9-12-1908 1913* Mar. 19, 1914
Thomas Lockwood 1896 1902 April 8, 1913
S. A. Robinson 4-2-1897 1901
T. H. Moore, J.P. 2-3-1897 1904*
E. Brooke, J.P. 4-5-1897 July 28, 1898
E. Swallow 10-5-1897 1903
E. Swallow 1904 26-11-1908*
O. Balmforth, J.P. 13-4-1897 1904*
James Wilkinson 1897 1900
Thomas Shaw 1897 Jan. 31, 1903
Tom Albert Cockin 1897 1903
Richard Gamer 1897 1903 Dec. 4, 1905
Joel Crosland 1897 Nov. 20, 1901
Joe Frost 1898 1901
Geo. Thomson, J.P. 1898
Elliott Hallas 7-6-1899 1910* 4-1-1914
Alfred Beevers 1899 1908
Joseph Berry 1899 9-11-1912*
John Quarmby 1899 1902
John Quarmby 1906 1909
Alfred Sykes (Marsh) 1899 1905
Charles Fredk. Sykes, J.P. 1899 30-10-1908* 3-2-1915
William Carver Marshall 29-6-1900 3-9-1900
Charles Herbert Bates 20-9-1900 1901 14-5-1907
William Joseph Barras 1900 1903
William Joseph Barras 22-11-1904 19-8-1910
John Freeman Dyson 1900 30/01/1905
Andrew Chatterton 29-1-1901 1907*
James John Finlayson 11-3-1901 1901
George Holden Holdroyd 2-4-1901 1906
Henry Lawley 5-6-1901 1908
Ernest Gordon Learoyd 6-7-1901 1903
Charles Rolfe, B.A., M.D. 1901 1907 Oct 30, 1908
Alfred Sykes (North) 1901 1904 19-1-1917
F. W. Robinson, M.D. 1901 1904
Ernest Shaw 1901 21-6-1911*
Benjamin Briggs Dobson 1901 1904 Jan. 7, 1905
Charles Thomas E. Haigh 1901 1910
Isaac Pogson 1901 1904 Dec. 6, 1904
Ernest George Coward, M.B., C.M 1901 1904
Joshua W. Robson, J.P. 4-12-1901 1905 26-1-1917
William Henry Cook 1902 Oct., 1907 17-6-1908
Harry Coulson Gledhill 1902 1905
George Fredk. Spurdens 1902 1911
James Taylor 24-2-1903 4-12-1911* 6-5-1917
Allen Priest 29-7-1903 April 28, 1906
Albert Whitworth 1903 21-3-1912*
J. R. Ewart 1903 1906
James Tetlow 1903 1906
James Tetlow 1907 1913
Jonathan Brook 5-3-1904 1904
William Eastwood 1904 1913
William Pickles 1904 1910
James Schofield 1904 19-6-1912*
Carmi Smith 1904 16-6-1909*
William Wheatley, J.P. 1904 1910
William Wheatley, J.P. 1911 1913*
Edgar Whiteley 1904 1907
Benjamin Riley, J.P. 22/11/1904 1909
John Dawson 01/03/1905 1909 24-4-1917
Ben Bottomley 04/04/1905
O. H. Beaumont 1905 Oct. 19, 1909
Lewis Ellis 1905 1908
J. W. E. Seaton 1905 1908
H. Thomas 1905 1908
J. Walker 1905 1911
J. H. Noble 07/05/1906 1911
J. Walmsley 07/05/1906 1907
G. A. Boothroyd 17/05/1906 1906
G. A. Boothroyd 15/12/1911
W. H. Murgatroyd 31/10/1906 April 7, 1912
J. W. Lawton 1906 1-12-1915
Law Taylor 1906 1909
Law Taylor 1910
Fred Lawton 1906
John William Mallinson 1906 1912
Thomas William Barnes 1906
Jabez H. Shaw 1906 1909
E. H. Sellers 1907 1913
E. H. Sellers 25/11/1913
S. Padgett 1907 1913
A. E. T. Hinchcliffe, LL.B. 22-11-1907 1908
T. S. Sparke 22/11/1907 1912
Smith Ainley 1908 1911
J. Blamires 1908 1913*
B. Calverley 1908 17-5-1916*
J. Cudworth 1908 1911
C. E. W. Hallas 1908 Aug. 20, 1909
W. Neaverson 1908 1911
T. Shires 1908
S. Stephens 1908
Allen Marsden 01/07/1909 1913
David Midgley 11/09/1909 1914
Sam Brearley 1909
Rowland Mitchell 1909 17-2-1915
Rowland Mitchell 02/03/1915
Joseph Haywood 1909 1912
Arthur Halstead 1909
John Sykes 1909
J. E. Kaye 3598 1911 30-4-1917
Jos. Barlow 1910 21-2-1917
J. T. Armitage 1910 1913
T. W. Hesketh . 22-11-1910 1914
A. Sykes 5-7 1911
J. H. Platts . 24-10-1911
T. Canby 1911
S. L. Quarmby 1911
J. Shaw 1911
F. Sheard 1911 20-12-1916
T. Topping, J.P. 1911
A. Willis 1911
J. E. dagger 4451
E. H. Brown 4500
W. Singleton 4568
T. Woften den 1912
A. Stocks 1912
Lt.-Col. L. Demetriadi, M.D., D.P.H. 1912 26-10-1918
J. B. Wood 1912
J. E. Wood 21-11-1912
H. Dawson 1913 18-7-1917
H. Peckett 1913
J. W. Pilling 1913
W. T. Priest 1913
A. S. Moulton 1913
J. H. Robson 1913
J. S. Gibson 25-11-1913
H. Kilburn 25-11-1913
W. Robertson 25-11-1913
W. Schofield 25-11-1913 16-8-1916
A. V. Day 24-4-1914
G. E. Beaumont 1914
C. Buckley 1914
S. Hollingworth 5863
E. Hoyle 6007
G. Hellowell 18-10-1916
A. Quarmby 17-1-1917
R. H. Robinson 21-3-1917
Wilfred Dawson 15-3-1917
Joseph Kaye 9-11-1917

Note. — Where the month of the year is not given, the member entered or retired in November of that year.

PRESENT CO-OPTED MEMBERS OF CERTAIN COMMITTEES.
Year Appointed Name
EDUCATION COMMITTEE.
1907 Mrs. B. Nelson
1912 Mrs. H. Glaisyer
1903 Mr. J. A. Brooke, M.A., J.P.
1917 Mr. F. K. Sykes
1903 Mr. J. E. Willans, J.P.
1917 Rev. Canon A. D. Tupper-Carey, M.A.
1914 Rev. D. C. Tincker
1912 Rev. M. McCarthy
TECHNICAL COLLEGE GOVERNORS.
1885 Mr. J. A. Brooke, M.A., J.P.
1899 Mr. J. E. Willans, J.P.
1906 County Alderman P. R. Jackson, J.P. (representing W.R.C.C.)
1907 Miss Siddon
1907 Mr. D. R. H. Williams
1908 Dr. E. Walker
1910 Mrs. Nelson
1912 Mrs. Glaisyer
1913 County Councillor S. Jagger (representing W.R.C.C.)
1914 Rev. D. C. Tincker
1915 Mr. J. Lockwood
1915 Mr. J. Turner
1916 Professor J. B. Cohen (representing the University of Leeds)
1917 Mr. H. A. Bennie Gray
1917 Rev. Canon Tupper-Carey
1917 Mr. F. K. Sykes
PUBLIC LIBRARY AND ART GALLERY COMMITTEE.
1897 Mr. F. W. Armitage
1908 Mr. A. E. T. Hinchcliffe, LL.B.
1909 Mr. W. H. Hughes
1909 Mr. J. W. Piercy, LL.B.
1903 Mr. G. T. Porritt, F.L.S.
1910 Mr. William Ramsden, J.P.
1898 Dr. Edward Walker
1898 Mr. John Watkinson
1897 Mr. J. E. Willans, J.P.
1916 Mr. A. Whitworth
CHIEF OFFICERS OF THE VARIOUS DEPARTMENTS. PAST AND PRESENT.
Year Appointed Name
TOWN CLERKS.
1868 Joseph Batley
1885 George Ballamy
1890 Nalder Henry Barber, LL.B.
1895 Frederick Charles Lloyd
1903 Joseph Henry Field, LL.B.
BOROUGH ACCOUNTANTS.
1868 George Swanson
1876 Samuel Collins Potts
BOROUGH TREASURERS.
1868 Edward Sikes
1877 Edward Watkinson
1886 George Dunhill Moxon
1900 Samuel Collins Potts
1910 Ernest Dyson, F.S.A.A.
BOROUGH ENGINEERS.
1868 J. B. Addy, M.Inst.C.E.
1879 R. S. Dugdale, M.Inst.C.E.
1897 K. F. Campbell, M.Inst.C.E., M.I.M.E.
MEDICAL OFFICERS OF HEALTH.
1873 J. B. Pritchett, M.D.
1877 J. Spottiswoode Cameron, M.D., M.R.C.S.
1890 J. R. Kaye, M.B., D.P.H.
1896 E. G. Annis, M.R.C.S., L.R.C.P.
1901 S. G. Moore, M.D., D.P.H.
WATERWORKS MANAGERS.
1869 C. K. Hare
1871 J. B. Abbey
1882 J. H. Stanway
1891 J. W. Schofield
1912 J. W. Armitage
GAS ENGINEERS.
1871 J. Burgess
1892 W. R. Herring
1898 E. A. Harman
1915 H. Singleton, M.Inst.C.E.
TRAMWAYS MANAGERS.
1885 J. Pogson
1901 H. N. Thomas
1904 R. H. Wilkinson, A.M.I.E.E.
ELECTRICAL ENGINEERS.
1891 A. B. Mountain M.Inst.C.E., (Consulting Engineer)
1916 J. W. Turner, A.M.I.E.E.
SUPERINTENDENTS OF SCAVENGING DEPARTMENT.
1891 J. W. Wilson
1894 James Jackson
1897 W. J. Downey
SUPERINTENDENTS OF MARKETS.
1876 J. A. Wheelan
1880 Robert Wray
1888 George Matthewman
1906 Frank Matthewman
1908 William Ellis Harris
INSPECTORS OF WEIGHTS AND MEASURES.
1876 Geo. Matthewrnan
1906 William E. Warwick
CHIEF CONSTABLES.
1867 James Withers
1875 Henry Hilton
1879 John Ward
1897 John Morton
1917 John W. Moore
SECRETARIES — TECHNICAL COLLEGE
1842 G. P. Beaumont and J. F. Brigg
1845 R. Neil
1846 G. S. Phillips
1854 F. Curson
1862 W. F. Crook
1864 J. Bate
1879 D. Sharman
1882 A. Keen
1894 T. Thorp
PRINCIPALS — TECHNICAL COLLEGE
1894 G. F. Turpin
1896 S. G. Bawson
1904 J. F. Hudson, M.A., B.Sc.
CLERKS TO THE SCHOOL BOARD AND SECRETARIES OF EDUCATION.
1871 Otho Giles Abbott
1881 George Gaunt
1903 George Gaunt
1909 Owen Balmforth, J.P.
PUBLIC LIBRARIANS AND CURATORS.
1897 A. G. Lockett
1909 F. C. Cole
REGISTRARS OF EDGERTON CEMETERY.
1857 John Cork
1872 Thomas G. Hutchinson
1876 James Firth
1895 Joe Firth
REGISTRAR OF LOCKWOOD CEMETERY.
1902 Joe Firth
STATIONERY MANAGER.
1914 Samuel Guise
BOROUGH ORGANISTS.
1881 Joshua Marshall
J. E. Sykes
1891 Arthur Pearson, Mus. Bac., F.R.C.O.
SUPERINTENDENT OF TOWN HALL.
1881 Willans Sharp
MAYOR'S ATTENDANT AND MACE BEARER
1884 Willans Sharp

Continue to Chapter VII...

Notes and References

  1. Re-entered as Councillor, Nov. 1st, 1903.
  2. Re-entered as Councillor, Oct. 29th, 1907, and retired 1st Nov., 1908.


Jubilee History of the Corporation of Huddersfield (1918) - Chapter VI

Categories

Pages with Public Domain content
This page was last modified on 7 June 2019 and has been edited by Dave Pattern.

Search Huddersfield Exposed